KÖŞE YAZARLARI

Tedbirli Olmalıyız

Hepimizinsan olarak belli çevrede yaşıyoruz. Yaşarken iyi günümüz, kötü günümüz,sağlıklı veya hastalıklı zamanlarımız olabiliyor.

Her konudaeskiyle yeniyi karşılaştırma hastalığımız var. Eskiden komşusu hasta olanayardımlar anlatılır. Doğrudur.

Günümüzüninsanı çok farklı, iyilik yapıyor gibi yapıp en büyük kötülüğü yapıyor.

Hastaneninbirinde olan olaydan bahsedelim. Hastalığını tedavi ettirmek için varını yoğunuyanında taşıyan kişinin bir şekilde ulaşır, birisi ve yakınlık kurar.

Tanışılankişi hemen yarım saat içinde hasta olanın parasının hepsini çalar. Büyüklerimizhep anlatırlar. Dertlilere yardımcı olurduk derler.Bizimkiler yardımın belinikırıyor.

Zenginkişilerin nasıl, ne şekilde aldatılarak, korkutularak varlıklarını ellerindenalındığını hep dinliyoruz. Başkasının kazancı nasıl olurda boğazından geçer?Sorsak müslümanım der. İnsan hem inanır hem de böyle insanları aldatır mı?

İnsanlarıanlamak çok zor bu dönemde, eskiyi bilmiyoruz. Eğer yardımcı olursan çokiyisin.  Yok elimden gelmez dersen sendenkötüsü yoktur.

İnsanlarınisteklerine cevap verirsen yüceltiyorlar. Bir belediye başkanı televizyonprogramında anlattı. Şehirde köprü vardır. Oradan bir adam geçerken hep şunudermiş; şu köprüyü kim yaptırırsa heykelini dikeceğim diye.

Hattabelediye başkanın makamına çıkar. Aynı sözleri söyler. Başkan adama söz verir.Başkan bu köprüyü yaptırır.

Sonunda oadamı davet eder. Bir türlü davete icabet etmez. Adamı bizzat başkan ziyareteder. Adama der ki, isteğini yaptım .Şimdi de sen sözünü yerine getir.

Adam benöyle bir söz vermedim der.

İştehallerimiz budur. Hayatımızın içinden iyiler kötüler ,gelip geçiyor.

Camilerinönünde ki musalla taşlarında da durum aynı, herkesin namazı kılınıyor. Aslındadeğer mi? Başkasının malını çalmaya, yalan atmaya?

Asladeğmez.

 


YAZARA AİT DİĞER YAZILAR