KÖŞE YAZARLARI

Onuncu Köy

CHPde Delege Avı

Burdur CHP, Tüm Türkiyede olduğu gibi seçime hazırlanıyor.

Kimler aday? Kimler aday adayı ?

Seçimim kazananı, kaybedeni kim ya da kimler olacak?

15 Ağustos 2015 de delegelerin belirlenmesiyle başlayacak seçim önresi takvimi öngörülere bakılırsa  Burdurda 11 Kasım ‘da tamamlanacak, Kasım sonu da Ankarada gerçekleşecek kurultay ile son bulacak.

Burdur CHPde durum nedir? Kim ya da kimler aday, Kim kimin adayı Burdur bu soruların cevabına kilitlenmiş durumda.

 Bütün üyelerin katılımıyla gerçekleşen son Belediye Başkanı ve Milletvekili belirleme sürecinde yaşanan demokratik süreç daraltılmış şekliyle yaklaşık 200 delege ile belirlenerek gerçekleşecek.

Delegelerin seçilmesiyle birlikte  önceliğin Merkez İlçe Başkanı ve yönetimin belirlenmesi olmasına rağmen kulislerde şu ana kadar Av Hüseyin Altay ve Mali müşavir kökten CHPli eski İl başkanlarından Selami Akbulutun oğlu İzzet Akbulut  dışında    Merkez İlçe Başkan adayı  yok. Süpriz isim ise Barış Ayten ve Süleyman Erman destekli Ümran Minas Ayandır.

Bu mevcut tablonun  aksine İl Başkanlığına baya bir isim kulislerde dolaşıyor.. Mevcut Merkez İlçe Başkanı Barış Aytenin yanı sıra Hakan Sönmezin İl başkanlığı adaylığına da kesin  gözle bakılıyor .Vahit Özlemiş, Özcan Vergili, Ahmet Şahan ve Recep Karakayanın isimleri adaylar arasında dolaşırken Burhan Cahit Kararkurtun ismi kesinleşirse  siyasi dengelerin değişeceği de şimdiden söylemek mümkün . Karakurt, Mali Müşavir olarak mesleğinde başarılı, Halen Belediye meclis üyesi olan Karakurt, Akkaya dönemine yaşanan  Belediye şirketlerinin usulsüz harcama iddialarını ortaya çıkaran bir siyasetçi.

Peki 200 kişiye yakın delege seçiminde kulis yapılıyor mu? Ön seçim geçiren Burdur CHPde mevcut vekil Göker in mini bir toplantı yaparak delegelerin belirlenmesini bekleyelim kararı almış. Peki Okan Kurd, Kadir Koç, Nejdet İlgün, Süleyman Solmaz, Süleyman Erman kimi yada kimleri destekleyecek? Pusuya yatmış bekliyorlar.  Delegeye göre vaziyet alacaklar.

Bir üst düzey bir parti yöneticisinin “ Bu partiyi emekli öğretmen partisi olmaktan kurtaracağım” sözüne rağmen parti içinde emekli öğretmenlerin ağırlığı ve örgütlü yapısı malum. Delege belirleme sürecinde  emekli örgütcü öğretmenlerin belirleyici bir sonuca gideceklerini söylemek zor değil. Peki delege belirlenince ne olur? İşte asıl delege avına o vakit hız verilir.

Bu yazıda şimdilik bu kadar .Bilen, duyum alan her kesim için iletişim bilgilerim her kesime açık.. Kimin ne söylediği saklı olmak üzere gelin köşemizi birlikte yönetelim.

Son Bomba; CHPnin gediklisi Av Erol Palaz kimin yönetiminde yer alma sözü verdi acaba?

 

Gelecek günler çok şeylere gebe hep birlikte izlemeye devam edeceğiz.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR