KÖŞE YAZARLARI

5 MADDEDE AK PARTİ BURDUR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Ak Parti Genel Başkan seçilmesinin ardından Meclis’te AK Parti Grubu’nda hitap ettiği günteşkilat ve kadroları derinden etkileyecek bir konuşma yaptı. Konuşmanın en can alıcı cümlesi şuydu: “Teşkilatlarımızın tamamını güncelleyeceğiz. Çünkü ortada bir metal yorgunluğu var.” Demek ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aklında teşkilatların tamamı üzerinde bir güncelleme ve gözden geçirme programı uygulama düşüncesi hakim. Öyleyse değişime nereden başlanacak, nasıl başlanacak ve mevcut sorunları aşmak üzere nasıl bir dinamizm üretilecek? Hem söyleyelim… Ak Parti’de bayram sonrası süreç başlıyor.  Peki, bu yeni dönemin kodları nasıl olacak?

1) Genel merkezde her ilden sorumlu komisyonlar kuruldu. Bu komisyonlar içinde o ilin akil partilileri de olacak.

2) Bu komisyon, teşkilat başkanlığına bağlı olarak çalışacak ve komisyon illerinher şeyini sorgulayacak. Kişiler üzerinde ve genel konularda detaylı araştırma yapacak.

3) Komisyon teşkilatlarla birlikte yerel yönetimleri de inceleyecek.         

4) Komisyonda o ilin milletvekilleri olmayacak. Ancak komisyon ilde kurucu yöneticilerin değerlendirmelerini önemli ölçüde geçer akçe olarak ajandasına not edecek.

5) Komisyon teşkilat ve belediyelerde ilgili bütün söylentilerin üzerine gidecek ve vereceği rapora göre de teşkilatlar belirlenecek.2019 seçim listesinin kriterleri de büyük ölçüde bu şekilde şablonalanacak.

5 Maddede Burdur Ak Parti

Burdur’da metal yorgunluk var mı? Elbette var. Genel merkezde her il için kurulan komisyon Burdur için de kollarını sıvamış mıdır? Hazırlıklara başlamış mıdır? Evet, sıvadı. Evet, hazırlıklara başladı. Bir kere yeni dönem teşkilatlanmasında özellikle yerel yönetimler ile Ak Parti’nin metal yorgunluğuna neden olan kim ve hangi gelişme varsa müdahale edilmesine izin verilmeyecek. Burdur özelinde bu ne demek, açıklayalım: 

1) Komisyon il başkanını belirleyecek. Başkanımız budur diyecek. Yani kesinlikle yarışa izin verilmeyecek. İşaret edilenden başka kimsenin aday olması istenmeyecek

2) İl başkanına listesini hazırlarken şehir dinamikleri olarak bilinen eski il başkanları ve yerel yönetimlerden isim alması istenmeyecek. Özgür iradeni kullan denilecek. 

3) Komisyon listene alacağın kişiyi önce ben bileceğim, ben okey verirsem listene alacaksın diyecek. 

4) Peki, yerel yönetimler komisyonu da etkilerse ne olacak? Çapraz sorgulama devreye girecek. 

5) Üç dönem kuralı kesinlikle uygulanacak ve İl genelinde siyasete mesafeli yeni yüzlerin Ak Parti’ye katılımı sağlanacak. Mevcut il başkanının komisyona vereceği rapor büyük ölçüde ciddiye alınacak.

GÖRÜŞ, YORUM VE ÖNERİLERİNİZ İÇİN;

golgekalem15@gmail.com

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR