KÖŞE YAZARLARI

ŞEHİRLER İNSANLAR İÇİNDİR ARAÇLAR İÇİN DEĞİL

    Yaklaşık 20 yılını Burdur’da geçirmiş hala da yılda en az 4-5 ayını Burdur’da sürdüren biriyim. Mesleğim gereği hayatım denizlerde geçiyor. Ama memleket hasretini her daim içinde hisseden biriyim. Ülke gündemini ve şehrimde olan olayları okyanusun ortasında bile imkânlar çerçevesinde takip edebiliyorum.

    Yine bir sefer dönüşünde geldim küçük şirin şehrime. Çok şey değişmiş diyemem ama eskiye nazaran biraz daha toparlanmış değişime, gelişime daha yakın bir Burdur gördüm. En başta değişen trafik akışı, istasyon caddesinin tek taraflı trafiğe kapatılıp yayalaştırılması, göl kenarında yapılan düzenlemeler, şehir kulübünün açılması, mahalle aralarındaki cevre düzenlemeleri gibi bir şehrin birçok yerinde gözle görülür dokunuşlar. Bu tip düzenlemeler bir şehrin özellikle dışarıdan bakıldığında ne kadar özenli, düzenli ve bakımlı olduğuna hiç şüphe yok ki en güzel kanıttır.  Bende bulunduğum diğer şehir ve ülkelerde dikkat etmişimdir hep.

    Fakat ne yazık ki bir şey hep gözden kaçıyor. Her zaman ikinci, üçüncü planlara itiliyor, unutturuluyor hatta alıştırılıyor. Küçük şehrimizde ve maalesef ki ülkemizde de kanayan bir yara olan otopark sorunu. Öyle bir yara ki bu kocaman yollar tek şeride düşüyor ara sokaklara girişler imkânsızlaşıyor. Yerleşimi büyük olmayan aksine halkın yoğun olarak toplandığı bölgelerde istenildiği halde gerekli düzenlemelerin yapılabilmesine imkân olmasına rağmen bu tür çalışmalar nedense hep göz ardı ediliyor. Özellikle hafta içi Salı günleri halk pazarı etrafı, devlet dairelerin yakınları ve herkesin bildiği gibi şehrin tek büyük meydanı olan cumhuriyet meydanı gazi caddesi yolu.

    Gelelim meselenin ehemmiyetine; Burdur genel itibariyle sakin, güvenli, huzurlu bir şehir. Ama bu demek değil ki acil bir durum söz konusu olmayacak. En başta şehir 1. derece deprem bölgesinde bulunmakta ve son zamanlarda yetkililerden uyarılar gelmekte. Ve tabii ki ülkemizin içinde bulunduğu iç karartıcı terör eylemleri ve şehrimizin konumu itibariyle bulunduğu geçiş güzergâhı. Bütün bunları hesaba kattığımız zaman huzurluluğu ve güvenliliği ile bilinen şehrimizdeki acil durum eylem planları ile ilgili bir bilgilendirme, bir afiş, bir düzenleme göremedim ve duyamadım.  Tüm bunların üstüne özellikle hastane acil ambulans girişi gibi hayati önemi olan bir yolun önüne park etmiş araçlar, AFAT binasının önünde AFAT araçlarına ayrılan bölgenin sivil araçlar ile işgali ve çıkış yollarına park edilen araçlar ki özellikle Salı günü gibi tam bir keşmekeşin yaşandığın günde ortaya çıkan kargaşa. Evet, belki şimdiye kadar bir sorun oluşmadı, Allah’a şükür ama bu meseleyi kadere bağlamak da şehrimizin kaderi olmamalı.

    Uyuyan güzel Burdur’umuzun yetkili tüm insanlarına sesleniyorum. Eğer gerçekten ama gerçekten amacınız Burdur’ a hizmet ise Burdur Halkının huzurunu güvenliğini daim etmek ise her şartta halkın çıkarını ön planda tutmak ise, bir otopark planı bir acil eylem planı ve şehrin Salı günü uzay çatı ve çevresindeki araçlar mı insanlar mı sorunundan başlayın.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR